Hidratáló krémek összetevőiről – Az összetevők fontossága és tulajdonságaik

Bárki, aki rendszeresen használ hidratáló krémeket, bizonyára tudja, hogy mennyi fáradtsággal és frappánsan elnevezett összetevőkkel van tele. De vajon tudjuk, hogy ezek milyen tulajdonságokkal rendelkeznek, és miért jelen vannak a krémekben?
A valóság az, hogy a hidratáló krémek összetételének megértése meglehetősen összetett, és nagyon nehéz bejutni a négynégy szakmai terminológiába és szaknyelvekbe. Azonban a hidratáló krémek összetevőinek alapos megismerése és azokról kapott információk, lehetővé teszik, hogy megtudjuk, melyik krém a leginkább megfelelő nekünk, illetve azt is, hogy mely összetevők mely tulajdonságokkal rendelkeznek.
Ezen információk alapján megvizsgálhatjuk, hogy a krémünk melyik összetevőt lehet könnyedén felismerni, és melyek azok a hatóanyagok, amelyek mélyebb eredetű illatokat próbálnak elérni a hidratáló krémek számára.
A hidratáló krémek összetevői lehetnek külső- és belsőleges összetevők, amelyek segítenek a bőr optimális hidratálásában, erősítik és kontrollálják a hámlását, illetve gátolják a hosszú távon fellépő káros bőrbántalmak előfordulását. Talán a leggyakoribb hidratáló krémek összetevőit látjuk minden egyes krémben. Ezek között megtalálhatók a színezékek, szőrösítő és texturáló anyagok, emulgeálás-segítő anyagok, illatok és páramentesítő anyagok.
A külső összetevők
Az első összetevőtípusok a külső összetevők, amelyek általában a krém alapirtóanyagait képezik. A külső összetevők jelentős része vízbuborékokból áll, amelyek folyadékban oldódva biztosítják a hidratáló krémek könnyebb felvitelét az arcbőrbe. Ezek a vízbuborékok vannak szilárd állapotban is, ez utóbbit stearátoknak nevezik. Ezek lehetnek olyan anyagok, mint például a magnézium, a cink és a kálium sztearátok, amelyek lágyító tulajdonságokkal rendelkeznek, és segítenek a krémmel kompatibilisebbé tenni a bőrt.
A másik típusú külső összetevőket szokták Emulgeáló anyagoknak nevezni, amelyek segítenek a különböző folyadékok egymással történő keveredésében. Például, ha a krémben növényi olajokat használnak, akkor emulgeálókat fognak hozzáadni, hogy egy homogén keveréket kapjanak. Az emulgeáló anyagok általában a dioxikol, a lanolin, a dimetikon és a polyszorbátok.
Ezen kívül vannak olyan külső összetevők is, mint a színezékek, amelyek segítenek a krémnek abban, hogy a színe harmonikus és homogén legyen. A színezékek lehetnek ételfestékek, illetve természetes színezékek, mint például az annato, a Rösti-kivonat, a gentian-vin és a másik lepkeszárnyak-kivonatok. Ezek az összetevők nemcsak feldobják a krém színét, de bizonyos esetekben meggátolják az anyagok oxidációját is.
A szőrösítő anyagok és a texturáló anyagok nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a krém állaga selymes és puha legyen. Ezek között megtalálhatók a paraffin, a vazelin, a cetylizreol, a petrolatum, a polyetilénglikol, a nigella sativa olaj és a simmondsia chinensis olaj is. Ezek és az egyéb összetevők elősegítik, hogy a krém csökkentse az arcbőr szárazságát, ugyanakkor fenntartsa a bőr természetes nedvességszintjét is.
A belső összetevők
A belső összetevők azon összetevők, amelyek lehetővé teszik a krém maszkulális (textúrájának) és funkcionális tulajdonságainak finomhangolását. A legtöbb hidratáló krém esetében a belső összetevők között megtalálhatjuk a vízhez kötő anyagokat, amelyek nagy szerepet játszanak a bőr hidratálásában, és kötik a vizet a krémbe. Ezek között leggyakoribbak